JAK WYGLĄDA BADANIE OKULISTYCZNE?
Tylko wizyta u odpowiedniego specjalisty – OPTOMETRYSTY lub OKULISTY jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość badania wzroku. Jakie są między nimi różnice?
Okulista to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, np. zaćmy czy jaskry, schorzeń siatkówki czy przedniego odcinka oka (zapalenia rogówki, spojówki).
Optometrysta to specjalista w zakresie ochrony zdrowia, skupiony na rozwiązywaniu problemów związanych z ostrością wzroku. W przeciwieństwie do lekarza okulisty optometrysta może badać tylko wzrok.
Etapy badania okulistycznego
Pierwszym krokiem do dobrego widzenia jest wywiad z pacjentem. Na badanie warto wziąć aktualne okulary lub wyniki badań okulistycznych. Specjalista musi się dowiedzieć kiedy i w jakich sytuacjach zauważyliśmy pogorszenie widzenia, ile mamy lat, jak wygląda nasze stanowisko pracy, jakie mamy hobby, jaki jest nasz ogólny stan zdrowia.
Następnie specjalista przeprowadza badanie komputerowe na tzw. autorefraktometrze, służące do oszacowania mocy szkieł. Uzyskany wynik NIGDY nie jest końcowym wynikiem badania.
Kolejnym krokiem jest badanie ostrości wzroku, tzw. badanie subiektywne. Wyświetlane są w odpowiedniej odległości optotypy (tablice z literami, cyframi lub innymi znakami), badanie przeprowadzane jest najpierw dla każdego oka osobno, a w końcowym etapie obuocznie. Ważne jest, żeby na pytania specjalisty odpowiadać jak najbardziej precyzyjnie.
W trakcie badania przez optometrystę spotkacie się także z różnego rodzaju testami, służącymi do doboru jak najlepszej korekcji okularowej. Mowa m.in. o testach: czerwono-zielonym, solniczki, polaryzacyjnych.
Końcowym etapem jest sprawdzenie jak będziemy się czuli w nowych okularach. Pacjent zakłada oprawę próbną, w której ma możliwość sprawdzić, jaki jest komfort patrzenia w dobranej korekcji.
Po dobraniu już najlepszej korekcji okularowej specjaliści sprawdzą:
- ciśnienie wewnątrzgałkowe – bardzo pomocne w wykryciu jaskry;
- stan przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej – okulista za pomocą urządzenia może wstępnie zdiagnozować zaćmę, stany zapalne spojówki i rogówki, a także ocenić dopasowanie soczewki kontaktowej na oku.
Takie wieloetapowe badanie jest warunkiem najlepszego widzenia.