KRÓTKOWZROCZNOŚĆ. CZYM SIĘ PRZEJAWIA, KOGO DOTYCZY?
Krótkowzroczność (miopia) jest wadą wzroku, która polega na tym, że przedmioty znajdujące się blisko oczu są dla nas dobrze widoczne, jednak te oddalone o kilka metrów mogą wydawać się niewyraźne i rozmazane. Często osoby dotknięte wadą nie mają przez długi czas o tym pojęcia, ponieważ nie odczuwają problemów związanych np. z czytaniem czy widzeniem obiektów znajdujących się blisko nich. Krótkowzroczność może także manifestować się poprzez ból głowy, częste mruganie i tarcie oczu, gorsze widzenie o zmroku lub ogólne zmęczenie oczu.
Przyczyny krótkowzroczności
Tak jak w wypadku wielu innych schorzeń przyczyny krótkowzroczności nie są w stu procentach znane. Potencjalne przyczyny miopii mogą być genetyczne. Jeżeli wystąpiła ona u Twoich rodziców lub dziadków, następnie miałeś z nią problem również Ty, oznacza to, że Twoje dzieci też mogą być narażone. Przyczyny krótkowzroczności to również narażanie wzroku na częsty wysiłek, czyli np. czytanie przy słabym oświetleniu lub korzystanie z ekranu komputera przez długi czas.
W przypadku niepokojących objawów warto zgłosić się na kontrolne badanie wzroku. Krótkowzroczność w dalszej perspektywie może wpływać na codzienne życie i utrudniać aktywności takie, jak choćby uprawianie sportu, prowadzenie samochodu oraz uniemożliwiać rozpoznawanie pojawiających się w oddali ludzi.
Kto jest narażony na krótkowzroczność
Miopia może dotykać osoby w bardzo różnym wieku. Często zaczyna się już w wieku wczesnoszkolnym, więc warto przyglądać się uważnie swojemu dziecku, by odpowiednio wcześnie dostrzec problemy ze wzrokiem i szybko dobrać właściwe szkła. Krótkowzroczność może się ujawnić również u dorosłych. Jej korygowanie odbywa się także, w zależności od przyczyny i stopnia wady, za pomocą okularów, soczewek kontaktowych oraz laserowej korekty wzroku. Dodatni wpływ na profilaktykę wzroku ma częste przebywanie na świeżym powietrzu, patrzenie na dalsze odległości i przebywanie wśród zieleni. Warto zatem zapobiegać wadom wzroku i zamiast korzystać z komputera oraz tabletu wychodzić z dzieckiem na częste spacery, co z pewnością przyczyni się do tego, że przez długie lata będzie cieszyć się dobrym widzeniem.