OKULARY IDEALNE DLA KIEROWCÓW. CHARAKTERYSTYKA
Prowadzenie samochodu to dla jednych stresujące przeżycie, dla drugich czysta przyjemność z jazdy. Na kierowcy spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów, dlatego musi dostosować prędkość jazdy do panujących na drodze warunków atmosferycznych. Dla siedzących za kółkiem głównym problemem są różnego rodzaju olśnienia, utrudniające rozpoznanie sytuacji na drodze. Najczęstszą przeszkodą jest śnieg, deszcz, oblodzony asfalt oraz świecące w oczy słońce.
Niezbędna polaryzacja
Nadmiar promieni słonecznych może szybko zmęczyć, a nawet podrażnić oczy użytkowników pojazdów. Opuszczenie zasłonki zwykle nie rozwiązuje problemu. Rozwiązaniem w tej sytuacji są odpowiednie okulary dla kierowców, które można nabyć w profesjonalnym salonie optycznym.
Najlepiej sprawdzą się okulary z filtrem polaryzacyjnym, niwelujące olśnienia czyli światło odbijające się od powierzchni płaskich – asfaltu, deski rozdzielczej lub szyb samochodów, jadących z naprzeciwka. Dzięki takim okularom kierowca dostrzeże więcej szczegółów na drodze, ponieważ filtr polaryzacyjny sprawi, że obraz będzie bardziej wyraźny i skontrastowany. Każde okulary przeciwsłoneczne oraz okulary polaryzacyjne dobrej jakości powinny posiadać filtr UV400, który odpowiednio chroni wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nie poleca się kupować takich okularów w marketach, na targach lub stacjach benzynowych, ponieważ za niską ceną kryje się najczęściej niska jakość użytych materiałów, brak filtrów ochronnych co niesie ryzyko pogorszenia się widzenia.
Dla osób nie mających wady wzroku, do jazdy dziennej poleca się polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne w wybranym kolorze. O warianty kolorystyczne najlepiej zapytać w salonie optycznym. Z kolei użytkownicy okularów korekcyjnych powinni zaopatrzyć się w korekcyjne okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym (tutaj również można liczyć na szeroki wybór).
Dużą popularnością cieszą się również nakładki polaryzacyjne na oprawki. W salonach optycznych można nabyć nakładki przyciemnione lub żółte. Te drugie mają za zadanie rozjaśnić kierowcy obraz podczas jazdy nocnej.
Dodatkowe udogodnienia w okularach
Poza wyżej wymienionym rozwiązaniem, użytkownicy pojazdów często decydują się na okulary „zerówki” lub korekcyjne z fotochromem. Dzięki najnowszym technologiom, takie soczewki okularowe pozostają jasne w pomieszczeniach, umiarkowanie zaciemniają się za szybą samochodu, a na zewnątrz uzyskują maksymalne zaciemnienie. Namawiamy, by skorzystać z pomocy personelu salonu optycznego, który przedstawi najważniejsze cechy fotochromu dla kierowców.
Dużym udogodnieniem są również powłoki antyrefleksyjne stworzone z myślą o kierowcach (typu: Enroute, Eyedrive, Road Clear Coat), niwelujące uliczne refleksy świetlne jeszcze skuteczniej od tradycyjnych powłok antyrefleksyjnych. Ich atutem jest też podwyższona odporność na zarysowania oraz właściwości antystatyczne i hydrofobowe.
Należy pamiętać, że najlepsze okulary dla kierowcy to nie tylko odpowiednio dostosowane materiały i rozwiązania optyczne. Ważne jest, by okulary były wygodnie – tak dopasowane, by nawet po kilkugodzinnej jeździe nie uciskały żadnej części głowy, nie powodowały otarć
lub pieczenia skóry.
Okulary przechowujemy w przeznaczonym do tego etui, a po podróży zabieramy je z samochodu. Nie zostawiajmy ich (zwłaszcza latem) w schowku auta, ponieważ są wówczas narażone na uszkodzenia termiczne.